×
Vytvárame riešenia

Prečo vo Windows 8.1 nejde Hyper-V

Aj keď sa Microsoft opäť snaží spraviť krok vpred uvoľnením bezplatného Visual Studio Community 2013, bežný používateľ sa opäť môže čudovať, kde súdruhovia spravili chybu. Výsledkom inštalácie na Windows 8.1 je zlyhanie inštalácie Windows Phone SDK a absencia Hyper-V. Keď sa k tomu pridá ešte aj obštrukcia VMware Playeru, tak už asi málokoho neodradí vývoj aplikácií pre Windows Phone.
No poďme sa na všetko pozrieť postupne. Prvý problém je, že štandardne dodávaný OS Windows ako OEM verzia, rovnako ako ani krabicová verzia Windows 8 či 8.1 neobsahuje Hyper-V. Pre fungovanie Hyper-V je totiž potrebná minimálne verzia Windows Pro. Žiaľ cena Windows Pro odradí asi každého, kto si chce skúsiť či by ho tvorba aplikácii pre Windows bavila. Táto skutočnosť zaskočila aj mňa, keďže na stránkach Microsoftu sa Hyper-V uvádza pri Windows 8.1 a nie Windows 8.1 Pro (príklady v sekcii zdroje).
Verzia Pro stojí cca 250 EUR. Práve tento fakt nechápem, prečo Microsoft síce spraví krok vpred, že sprístupní kvalitný bezplatný nástroj aj pre komerčné použitie, no na druhú stranu pre mobilný vývoj je "nepoužiteľný". Používateľ je nútený zakúpiť drahšiu verziu operačného systému, čím sa stáva z bezplatného nástroja opäť produkt komerčný.
No ale nebudeme plakať nad rozliatym mliekom a posunieme sa ďalej. Našťastie je tu zopár spôsobov, ako si odskúšať Visual Studio Community 2013. Microsoft na svojich stránkach poskytuje Developerské verzie OS Windows s podporou 90 dní. Tí čo používajú Windows 10 Technical Preview for Enterprise si môžu funkčné Windows "užiť" o niečo dlhšie. Nainštalovaním niektorej z uvedených verzií odstránime problém č.1 - absencia Hyper-V.
Druhým krokom je inštalácia Windows Phone SDK. Inštalácia je potrebná len ak zlyhala pri inštalovaní Visual Studio Community 2013. To v mojom prípade nastalo na Windows 8.1, takže už pri Windows 10 by tento problém nastať nemal.
Posledný problém, ktorý u mňa nastal je nemožnosť spustenia Hyper-V, resp. emulátora Windows Phone pod VMware Playerom. Tu sa mi zdá, že opäť zapracoval dáky skvelý Microsoft update, keďže ešte pred mesiacom mi všetko bežalo ako hodinky. Pre odstránenie tohto problému je potrebné v nastaveniach na karte Hardware v sekcii procesor označiť Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI a počet procesorov aspoň 2. Ak je nastavený iba 1, Hyper-V sa nespustí.
Príklad: Do súboru *.vmx je potrebné vložiť nasledujúce riadky.
1
2
hypervisor.cpuid.v0 = "FALSE"
mce.enable = "TRUE"
Obrázok: Virtual Machine Settings.
Virtual Machine Settings.
Okrem nastavenia VMware Playera je potrebné v súbore s príponou *.vmx, ktorý je v adresári s virtuálnym strojom, doplniť horeuvedené riadky. Ak sa virtuálka volá napríklad Windows8, tak súbor by mal mať názov Windows8ol.vmx.

Záver

Dúfam, že vám uvedený postup pomôže, a že vás uvedené skutočnosti neodradia od tvorby aplikácií pre Windows. V prípade, že ste narazili na ďalšie problémy s Hyper-V, uveďte ich do komentára.


Windows,Hyper‑V,Visual Studio,Windows Phone SDK,VMware Player
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších