×
Vytvárame riešenia

Sú súčasné zariadenia vyrábané tak, aby vydržali len po dobu záruky?

V poslednej dobe čoraz častejšie chodím reklamovať elektroniku, ale aj iný tovar, oproti minulosti. Rovnaké problémy má aj moje okolie, a tak si kladiem otázku: "Sú súčasné zariadenia vyrábané tak, aby vydržali len po dobu záruky?".
Kým v minulosti mi vydržali všetky zariadenia až po dobu predaja ako "sekáč" cez inzerát iným záujemcom, v súčasnosti mi odchádzajú zariadenie buď v záručnej dobe alebo len pár rokov po jej skončení. Tento jav ma udivuje o to viac, že kupujem kvalitné značkové zariadenia, ktoré sú drahšie ako bežný tovar, a preto od neho očakávam vyššiu kvalitu aj životnosť.
Zoznam: Prehľad zariadení, ktoré som reklamoval alebo odišli skôr ako som očakával.
  • Monitor
  • Zdroj
  • DVD-RW mechanika
  • HDD v notebooku
  • HDD v desktope
  • Set-top-box - viac krát
  • HDD DVD rekordér
  • Mobilný telefón - defekt na dotykovej fólii, ktorý znemožnil ovládanie zariadenia
  • Mobilný telefón - neustále zamŕzanie telefónu už po pár mesiacoch
Okrem elektroniky nie sú na tom lepšie ani iné typy tovarov. Príkladom sú kancelárske stoličky (cca 150 - 300 EUR) od predajcu KIKA, kde mi pri prvej stoličke po viacnásobnej reklamácii vrátili peniaze a druhú som už išiel reklamovať po 7 mesiacoch, pričom býva využívaná zväčša len pár hodín denne.

Záver

Zaujímavé by bolo priniesť portál, do ktorého by návštevníci evidovali svoje reklamácie. Stačilo by evidovať názov a typ tovaru, číslo reklamácie a predajcu, prípadne rozšíriť o tovar, ktorý sa pokazil do 3 rokov od konca záručnej doby. Takto by sa identifikovali nekvalitní výrobcovia a zároveň predajcovia, ktorí predávajú nekvalitný tovar a zákazník by začal viac uvažovať nad efektivitou svojho nákupu.
Je oveľa hospodárnejšie kúpiť tovar, ktorý vydrží 5 - 10 rokov za o niečo vyššiu cenu, ako každé dva - tri roky kupovať ten tovar za rovnakú cenu znova.
A aké skúsenosti s elektronikou máte vy? Ste názoru, že sa zariadenia vyrábajú tak, aby vydržali len po dobu záruky


Blog,rôzne
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších