×
Vytvárame riešenia

Sú cloud úložiská bezpečné?

V tomto článku predstavím situáciu, ktorá sa mi stala tento týždeň a začal som si klásť otázku, či sú cloud úložiská bezpečné.
Moja filozofia bolo mať všetko v cloude a raz začas spraviť backup lokálne. Výhodou je, že ak inštalujem nový OS, mám vadný alebo nový HDD či som sa rozhodol kúpiť nový počítač, stačí mi len spustiť počítač a všetky dáta sa mi automaticky stiahnu na disk. Navyše ak pracujem s virtuálkami, stačí mi len nakopírovať nakonfigurovanú virtuálku, pripojiť sa do cloudovej služby a všetky potrebné dáta budem mať o chvíľu k dispozícii. Podobne je to aj s hrami, kde aplikácie ako Orion, Uplay či Steam mi samé stiahnu zakúpený softvér.
Ako vidieť ide o veľmi dobrý model, ktorý ušetrí veľké množstvo času až do doby, keď vám zrazu začnú miznúť súbory. Tento jav sa mi stal na úložisku OneDrive. Kvôli novému Visual Studiu som si vytvoril novú virtuálku s rovnakým prihlásením ako už do existujúcej virtuálky, keďže som potreboval mať k dispozícii rovnaké dáta. A začali sa mi diať veci.
Vytvorené projekty a súbory mi začali miznúť. To isté sa dialo aj na druhej virtuálke. Keďže som si myslel, že možno nastal dáky konflikt, vypol som na jednej virtuálke kompletne prácu s úložiskom OneDrive. No na druhej virtuálke chyby pretrvávali, stratil som celé úložisko git, zopár novších súborov a neskôr som zistil, že sú hádzané do koša, čo už ale bolo neskoro, keďže o pôvodný repozitár som už prišiel a desať krát vytvorený nový repozitár bol po každom novom štarte virtuálky znovu zmazaný.
Po vypnutí OneDrive na jednej virtuálke mazanie súborov z projektu už prestalo no na druhej stále pretrvávalo. Keďže z môjho pohľadu ide o chybu úložiska OneDrive (nie je možné, že ak mám dve zariadenia a prihlasujem sa pod svojim kontom, tak si budú tieto zariadenia bez môjho pričinenia navzájom mazať súbory), tak som všetky pracovné veci premiestnil do iného adresára a odvtedy sa zatiaľ nič nestratilo. Vôbec neviem príčinu, čo sa dialo, ani na internete som nič k tomuto javu nenašiel. No moja dôvera v cloud úložiská je na nízkej úrovni a neviem či ešte sa obnoví. Momentálne opäť plánujem mať hlavné zálohy lokálne a cloud len ako sekundárny backup a uvažujem nad obnovou cloudstation na home serveri, ktorý som musel kvôli konfliktu z OneDrivom odstaviť.

Bezpečnosť

Ako je používateľ chránený, ak sa v cloude vyskytne dáka chyba, napríklad sú poškodené úložné zariadenia a strata súborov sa prejaví zároveň aj na vašich zariadeniach? Takto som ja vnímal jav, ktorý sa mi stal, keďže všetko mám nastavené na off-line. Bez môjho pričinenia mi mizli naposledy uložené súbory čo v prípade repozitárov git mi spôsobilo kompletné ich zničenie. Bol to jediný spôsob kde som mal zaznamenanú históriu, keďže OneDrive ak sa nemýlim okrem Office dokumentov archiváciu na ostatných súboroch nevykonáva.
Je možné že free úložiská majú nižšiu úroveň dátovej bezpečnosti ako platené úložiská? Je možné, že free úložiská nemajú svoj backup alebo sú klonované len raz a v dákej blízkosti, a tak v prípade väčšej hardvérovej chyby môžu byť obe tieto úložiská poškodené?

Záver

A čo vy? Máte dôveru v cloud úložiská? Mali ste negatívne skúsenosti? Pocítili ste rozdiely medzi bezplatnými a platenými službami z hľadiska bezpečnosti? Podeľte sa o svoje skúsenosti prostredníctvom komentára.


Blog,cloud,OneDrive
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Autor 24.12.2016 14:51 Update: Ďalšou možnosťou uvedeného javu môže byť chyba v OS. Všetky dáta určené pre Onedrive mi totiž OS Windows 8.1 umiestňuje z nejakého dôvodu do koša. A zrejme tento jav má za následok, že som stratil dáta lokálne aj externe - v cloude. Jav žiaľ stále pretrváva a preto som bol nútený presunúť všetky súbory pre cloud do iného adresára, lebo každé pridanie alebo aktualizácia bolo zároveň aj zmazanie.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších