×
Vytvárame riešenia

Ako pokutovať prácu načierno

Tento článok je ako reakcia na názor Igora Matoviča v približnom znení: ľudia pracujúci na čierno nemajú byť pokutovaní za čiernu prácu.
Na základe vystúpenia ohľadom ilegálnej práce by som dal rád do pozornosti (zrejme to aj takto je) ako by malo pokutovanie za čiernu prácu po správnosti a spravodlivosti byť a prečo.

Pokuta aj pre zamestnancov zamestnaných na čierno

Zamestnanec má nastúpiť do práce len na základe platnej pracovnej zmluvy. V nej je definovaný popis práce, začiatok práce, doba trvania práce, miesto práce, výška odmeny a dátum alebo termín odmeny.
V opačnom prípade si je takáto osoba plne vedomá, že pracuje na čierno a čiernu prácu zároveň aj týmto podporuje. V tomto prípade je teda správne ak pokutu za čiernu prácu dostane ten, kto je zodpovedný za práce v danom priestore, teda zamestnávateľ alebo firma, ktorá vykonáva činnosť na danom mieste, závisí ako si oni ošetrili zmluvne čiernu prácu. Ak pracuje v danom mieste niekto na čierno a nebude sa k nikomu hlásiť, tak sa bude pokutovať ten, kto oficiálne tam danú činnosť vykonáva a zároveň aj osoba, ktorá bola pri čiernej práci prichytená, lebo ju vedome vykonávala, keďže nemá platnú pracovnú zmluvu.

Nevyplatenie mzdy

Je mi ľúto, že sa toto stále deje (práca načierno a nevyplácanie miezd), no vo veľkom sa aj deje neúčtovanie služieb a tovarov cez registračné pokladne a za to všetko môže len súčasná, ale aj bývala vláda, ktorá nič v tomto smere nespravila. V tomto smere mám rad opatrení, ktoré tieto nekalé praktiky vedia eliminovať, a ktoré časom tiež zverejním.
Ak osoba nemá platnú pracovnú zmluvu, tak nemá ani nárok / doklad / dôkaz o tom, že má na nejakú odplatu / mzdu nárok. Len na základe platnej pracovnej zmluvy vzniká zamestnancovi nárok na odmenu alebo živnostníkov na základe zmluvy/objednávky vzniká pohľadávka voči objednávateľovi (ústna dohoda je v tomto smere nevymožiteľná).
Podľa môjho názoru tak ako som to celé vnímal je to v prvom rade chyba agentúr, že skôr ako tam poslali ľudí, nemali tí ľudia podpísané pracovné zmluvy. Ako pracovná agentúra musí v prvom rade dodržiavať zákonník práce a všetky pracovno-právne náležitosti, informovať ľudí, že bez pracovnej zmluvy ide o ilegálnu prácu. Pripadá mi to, že agentúry pochybili a teraz sa to snažia napraviť, pričom vinu na tom majú aj oni. Zrejme si pokazili dobré meno a prišli o veľký počet klientov, tak sa teraz snažia dať veci do poriadku.

Komunikácia s Igorom

Na základe môjho e-mailu ma Igor poopravil, že nešlo o agentúry a tiež vysvetlil čo by chcel v tomto smere dosiahnuť: navrhom sledujeme to, aby sa svedkovia nebali svedcit. Inak - ak bude zamestnavatel vediet, ze ho nelegalny zamestnanec moze kedykolvek udat, verime, ze pride k vyraznemu znizeniu ciernej prace.
Môj návrh, ktorý som poslal Igorovi
Samozrejme, že s Igorovým cieľom súhlasím, no dovolil som si mu zaslať obšírnejšie riešenie v nasledujúcom znení.
Možno by bolo lepšie ísť týmto smerom. Ak nebudú pokutovaní aj ľudia pracujúci načierno, nič im nebráni oberať o prácu ostatných a tento stav sa nezmení, keďže firmy budú v tomto pokračovať a ľudia pracujúci načierno nebudú nijako postihovaní.
Skôr je potrebné vytvoriť zákon, kde sa budú ľudia odmeňovať ak nahlásia čiernu prácu alebo ak zamestnávateľ porušuje zákon (nevyplatí mzdu, šikanovanie na pracovisku, diskriminácia a pod.) a zároveň budú chránení, napr. voči výpovedi (napr. 6 mesačné odstupné ak bude prepustení do 2 rokov) alebo fyzickému či psychického útoku spojeného s týmto oznámením (vykonávateľ a objednávateľ dostanú dvojnásobnú výšku trestu).

Záver

Každý zamestnanec alebo živnostník má vykonávať práce na základe zmlúv. Ak zmluvy nie sú, tak v prípade zamestnancov ide o čiernu prácu a preto musia byť pokutovaní aj oni, nielen zamestnávateľ. Musí ich to odradiť pracovať načierno a brať prácu ľuďom, ktorí chcú pracovať no títo ilegálni zamestnanci im berú pracovné miesta. Dokonca z Ukrajiny, takže Ukrajinci zobrali stovky pracovných miest Slovákom, lebo vedome pracovali načierno.
Tento článok v malej úprave bol odoslaný ako e-mail Igorovi Matovičovi a Veronike Remišovej. Igor obratom na e-mail reagoval, za čo mu ďakujem a uviedol som to aj v tomto článku. A čo vy, aký máte názor na pokuty za čiernu prácu?


Blog,ilegálne zamestnávanie,práca načierno
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších