×
Vytvárame riešenia

Ako nahlásiť chybu súvisiacu s internetovým prehliadačom

Pri tvorbe webových aplikácií programátori často narážajú na odlišné výsledky v internetových prehliadačoch. Pokiaľ sú dodržané štandardy, chyba sa doteraz neprejavovala, programový kód nebol zmenený a v ostatných prehliadačoch ide všetko správne, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o chybu (bug) v internetovom prehliadači. V takomto prípade je vhodné kontaktovať autorov internetového prehliadača a vzniknutý jav im nahlásiť. Predíde sa tak bug reportom od zákazníka, ktorý môže danú chybu reklamovať u vás.
V prípade, že autori internetového prehliadača daný jav vyhodnotia ako bug, nemusíte strácať hodiny ladením a hľadaním riešení ako tento problém odstrániť. Treba iba počkať na update, ktorý tento problém odstráni. Každý zásah do programového kódu pre dočasný fix problému (hack) spôsobuje zmätky a po vydaní opravy, ktorá chybu v prehliadač odstráni, hrozí ďalší bug report od zákazníka na rovnakú chybu. Súčasný cyklus aktualizácií sa čoraz viac skracuje, a tak by aj zákazník mal zvážiť, o ako závažnú chybu sa jedná a či je ju ochotný akceptovať určitý čas.
V rámci bug reportingu je obrovským prínosom možnosť reportovať bug priamo z internetového prehliadača. Túto možnosť ponúka napríklad Google Chrome. Stačí kliknúť na ikonu Menu, potom kliknúť na položku Nástroje (Tools) a nakoniec zvoliť položku Nahlásenie problému (Report an issue).
Obrázok: Ikona Menu v prehliadači Google Chrome.
Ikona Menu v prehliadači Google Chrome.
Súčasťou chybového hlásenia je aj screen shot webovej stránky čím odpadá otravná práca súvisiaca so "screenshotovaním", ukladaním obrázka a jeho uploadovaním. Podobný postup bug reportingu je aj v internetovom prehliadači Safari. Stačí kliknúť na ikonu Menu a zvoliť položku Report Bugs to Apple.
Obrázok: Ikona Menu v prehliadači Safari.
Ikona Menu v prehliadači Safari.
Ostatné internetové prehliadače pre nahlasovanie problémov v súčasnosti používajú nasledujúce internetové stránky. Internetový prehliadač Opera pre hlásenie chýb používa Opera bug report wizard. Internetový prehliadač Firefox má k dispozícii stránku Bugzilla a Internet Explorer stránku Microsoft Connect.

Záver

Verím, že časom sa k spôsobu bug reportingu aký majú Google Chrome a Safari pridajú aj ostatné internetové prehliadače. Určite by sa tak zvýšila aj ochota nahlasovať chyby, keďže väčšina používateľov preferuje rýchlosť a jednoduchosť namiesto hľadania stránok, vytvárania účtov, prihlasovania sa, tvorby screen shotov a uploadovania obrázkov.
Autor: Matej Lednár
Dátum: 7.4.2013
Kategória: Softvér
Značky: softvér, aplikácia, google, google chrome, safari, bug reporting, firefox, internet explorer, opera


Softvér,softvér,aplikácia,Google,Google Chrome,Safari,bug reporting,Firefox,Internet Explorer,Opera
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších