×
Vytvárame riešenia

Ako inštalovať a použiť SSD cez USB

V tomto článku uvediem podrobný návod ako inštalovať SSD ADATA XPG SX900 256 GB, 2.5" SATA 6Gb/s do ICY BOX IB-250StU3+BH15 a spojazdniť pod Windows 8.1. Dôvodom vzniku tohto článku je niekoľko skutočností, ktoré bežný používateľ pravdepodobne nie je schopný sám bez odbornej pomoci vykonať.
Ako prvé je vhodné uviesť, prečo potrebujem SSD a nestačí mi bežný HDD. V mojom prípade ide o problém bottle necku (úzkeho hrdla/miesta) na výkonnom notebooku Lenovo Y510p, kde je z nepochopiteľných dôvodov inštalovaný nevýkonný 5400 otáčkový HDD s portom m2, ktorý pri profesionálnejšej práci ide na 100% čo výrazne spomaľuje celý OS, resp. systém chvíľami až "mrzne".
Jednou z možností bola výmena HDD za SSD, no keďže som nikde nenašiel oficiálny popis HDD v notebooku, len na fórach informácie, že ide o SATA II rozhranie, tak som hľadal iný spôsob, ako vyriešiť môj problém. Jednou z možností ako odbremeniť vyťaženie HDD v notebooku bolo pripojenie externého disku a na ňom vykonávať diskové operácie (napr. umiestnenie virtuálky na externý disk). A k tomuto som hľadal najvhodnejšie riešenie.
Ako prvé riešenie prichádzalo do úvahy externý USB 3 box ICY BOX 366StU3+B s podporou SATA III s externým napájaním a HDD SATA III Western Digital Black 500GB 64MB cache. Celé riešenie stojí cca 100 EUR. Nevýhodou USB 3 externých boxov je fakt, že SATA III je 6Gb/s a USB 3 len 5Gb/s, takže výkon disku, ktorý by využíval 6Gb/s je o 1/6 nižší.
Ako druhé riešenie prichádzalo do úvahy SSD + externý box. V tomto prípade nie je k dispozícii externé napájanie, čo má dopad na výdrž akumulátora v notebooku, no na druhej strane benchmarky ukázali, že SSD ADATA XPG SX900 256 GB je viac ako tri krát rýchlejšie oproti HDD SATA III Western Digital Black 500GB 64MB cache. Navyše box pre externé disky sa odporúča chladiť, takže ventilátory vytvárajú hluk, disk vibrácie na stole a zvyšuje sa celkový odber počítača oproti SSD riešeniu. Z tohto dôvodu som sa rozhodol pre tiché, úsporné a tri krát rýchlejšie SSD riešenie, ktoré je ale o 30 EUR drahšie. Cena môjho riešenie je cca 130 EUR, no so zlacňovaním SSD môže o pol roka byť na úrovni HDD riešenia. Takže tí, ktorí stále váhajú, môžu skúsiť počkať pol roka a potom sa rozhodnúť či SSD alebo HDD.
No ale vráťme sa späť k 2,5" SSD ADATA XPG SX900 256 GB SATA 6Gb/s a ICY BOX IB-250StU3+BH15. Externý box pre 2,5" HDD alebo SSD má v balení ďalšie dva rámčeky. Keďže manuál je totálne úbohý, vydedukoval som, že používateľ ak odšraubuje spodnú časť základného rámčeka, odšraubuje aj časť, ktorá slúži na pripojenie USB kábla, môže si zmeniť typ rámčeka. Pôvodne som si myslel, že ide o náhradné kusy ak by sa časom pôvodný poškodil, ale keďže každý má inú výšku, tak ide zrejme o rámčeky podľa výšky SSD/HDD. Ak máte SSD ADATA XPG SX900 256 GB, tak použite základný rámček, ktorý je zakrytovaný. Ak máte vyšší disk alebo SSD, musíte vymeniť rámček. Pri výmene rámčeka postupujte ako som uviedol vyššie.

Inštalácia SSD do ICY BOXu

Skôr ako začnete s inštaláciou SSD do ICY BOXu, poznačte si sériové číslo k softvéru Acronis. To je nalepené na SSD.
Ako na prvý pohľad vidieť, horná časť nie je zašraubovaná. Kryt teda stačí iba vytiahnuť smerom nahor. Je len nasunutý (nastrčený, nabuchnutý, pritlačený) na základný rámček. SSD tam vojde akurát presne, takže len správnou stranou nastaviť vložiť a zasunúť, možno trošku v šikmej pozícii zo začiatku, ale opatrne. Ak by bol problém zasunúť SSD do konektora, tak radšej odšraubujte plošný spoj pre pripojenie USB kábla, zasuňte bezpečne SSD alebo HDD do SATA konektora, celé vložte do rámčeka a zašraubujte späť.
SSD má v balení aj podložku, takže ak chcete aby vám SSD nehrkal alebo nebol voľný, položte ju na SSD, ktoré je už pripojené v SATA konektore. Ja som to urobil. Teda aspoň dúfam, že tá podložka či čo to je, taký rámček bez výplne, je určená na tento účel, lebo po zasunutí SSD do konektora mi disk "plával" a touto podložkou bol "zafixovaný". Teraz zoberte kryt, ktorý ste na začiatku vytiahli z rámčeka, nasaďte späť a použite malé skrutky a priložený šraubovák. Ten je našťastie magnetický, takže si šróbik najskôr nasaďte na šraubovák a potom šraubujte kryt.
Aj keď to vyzerá, že šraubiky sú väčšie ako dierky, nie je tomu tak a ide to zašraubovať. Len majte šróbik na šraubováku, inak sa vám to nepodarí. Tie šróbiky sú extrémne malé a dierky ešte menšie :-), ale ide to.
Ešte pripomínam, že SSD má aj rámček, ktorý slúži pre umiestnenie do 3,5" palcovej pozície. Volá sa to 3,5" bracket. SSD sa prišraubuje zospodu k rámčeku a rámček potom z boku do skrinky. Keďže rámček je dlhý asi ako SSD, tak neviem či je ho možné použiť aj do 3,5" externých boxov, minimálne tých, ktoré majú automatizované zasúvanie. Tam kde sa disky šraubujú manuálne, tam by to mohlo fungovať.
Obrázok: ICY BOX
ICY BOX
Obrázok: ICY BOX
ICY BOX
Obrázok: ICY BOX
ICY BOX
Obrázok: ICY BOX a SSD ADATA XPG SX90 256 GB
ICY BOX a SSD ADATA XPG SX90 256 GB

Inštalácia ICY Boxu vo Windows 8.1

Ďalším krokom je zapnutie počítača a následné pripojenie USB boxu do USB portu. V tomto kroku by sa mal spustiť program, ktorý začne inštalovať ovládač pre ICY BOX. Potrvá to pár minút, treba byť trpezlivý. Ja som si ten inštalátor nevšimol a ICY BOX som zasúval a vysúval niekoľko krát, kým som to zbadal, lebo som sa koncentroval či vidím SSD disk v exploreri.

Sprístupnenie SSD v OS

Po inštalácii a detekcii ICY BOXu prichádza posledný najdôležitejší krok. Sprístupnenie SSD vo Windows. Momentálne totiž disk nie je vidieť a to vystraší aj skúsenejších používateľov vrátane mňa. No našťastie som sa nenechal zaskočiť a po pár minútach bolo všetko vyriešené. Priznám sa, že pozorný používateľ, ktorý číta návody od začiatku po koniec, by našiel v manuáli k ICY BOXu upozornenie na tento jav. Keďže nečítam manuály, tak som si vyrobil trochu trápenia. Túto informáciu som našiel až keď som písal tento článok a nevedel som na čo sú priložené rámčeky. Žiaľ túto informáciu som doteraz nenašiel.
Postup ako sprístupniť SSD v OS Windows
1. Ako prvé je potrebné spustiť Control Panel.
2. Zvoliť System and Security.
3. Zvoliť Administrative Tools.
4. Zvoliť Computer Management.
5. Zvoliť Disk Management.
Obrázok: Control panel
Control panel
Obrázok: System and Security
System and Security
Obrázok: Administrative Tools
Administrative Tools
Obrázok: Computer Management
Computer Management
Teraz by sa malo zobraziť okno, že bol detegovaný disk. Priraďte mu písmeno (drive letter), nastavte / nechajte NTFS a zvoľte Quick Format. Následne už bude SSD viditeľné v exploreri. Týmto krokom bola akcia inštalácie a pripojenia SSD a ICY BOXu úspešne dokončená.

Výkon SSD

Asi každého zaujíma výkon, či SSD v USB 3 boxe bude naozaj výkonné. Ja to budem demonštrovať na nasledujúcom príklade. Kopíroval som virtuálku z "lenivého" HDD v notebooku na SSD v USB rámčeku. Ako vidieť, kým C drive išiel na plné obrátky (100%) a to bolo čítanie, zápis vyťažil SSD v rozsahu 10 - 20%.
Obrázok: Task manager - test výkonnosti SSD.
Task manager - test výkonnosti SSD.

Replikácia systému - Full System Disk Imaging

K SSD ADATA XPG SX900 je dodávaný aj softvér Acronis True Image HD. Ten je dostupný na webovej stránke uvedenej v Quick Start Guide - posledný odsek. Zrejme podporuje aj klonovanie, teda ak chcete súčasný disk s OS nahradiť SSD a dáta na disku majú menšiu kapacitu ako 256 GB, tak softvér všetko skopíruje a vy už len vymeníte disky a počítač ide ako predtým (Túto časť som netestoval, nakoľko som nerobil výmenu hlavného HDD za SSD). Sériové číslo k programu je nalepené na SSD.

Upozornenie

Aj keď sa na stránkach predajcov uvádza rýchlosť SSD ADATA XPG SX900 256 GB 550MB/s pre čítanie a 530MB/s pre zápis, výrobca na krabici uvádza tento údaj len pre dokumenty a pre ostatné dáta 510MB/s pre čítanie a 320MB/s pre zápis. To znamená, že SSD má reálne nižší výkon ako často propagujú predajcovia. Priznám sa, že to zaskočilo aj mňa. V prípade, že s výkonom nebudete spokojný, odporúčam SSD reklamovať na základe nepravdivých/neúplných údajov, keďže výrobca udáva na obale kompletné údaje.

Záver

Dúfam, že vám tento článok pomohol a že sa o svoje prípadné skúsenosti aj s iným SSD podelíte prostredníctvom komentára.


Hardvér,ICY BOX,ADATA,SSD,XPG SX900,IB-250StU3+BH15,enclosure for hdd,inštlácia,formátovanie,external HDD enclosure
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších