×
Vytvárame riešenia

Úvod do tvorby internetových stránok (HTML)

Tvorba internetových stránok je veľmi populárna činnosť najmä pre začínajúcich programátorov. Postupným zdokonaľovaním týchto schopnosti a obohacovaním o ďalšie programovacie jazyky je zároveň aj vstupnou bránou do tvorby aplikácií.
Keďže podpora štandardov a odporúčaní v internetových prehliadačoch je rôzna, internetové stránky ako dokumenty HTML je potrebné testovať vo viacerých prehliadačoch. Z praxe sa odporúčajú Opera, Firefox, Internet Explorer, Safari a Google Chrome. Na trhu sú aj iné internetové prehliadače, medzi ktoré patria Avant Browser, Enigma Browser, Maxthon a ďalšie.
Pre vývojárov je k dispozícii internetový prehliadač Orion od spoločnosť Lunascape. Medzi jeho hlavné črty patrí podpora troch najpopulárnejších renderovacích rozhraní Trident, Gecko a Webkit, ktoré sú použité v štyroch najrozšírenejších internetových prehliadačoch Internet Explorer, Firefox, Chrome a Safari. Renderovacie rozhrania Trident, Gecko, Webkit možno prepínať jednotlivo alebo aktivovať všetky naraz vedľa seba. Vývojári vďaka tomu môžu v internetových prehliadačoch rýchlejšie kontrolovať správnosť zobrazovania dokumentov. Orion
Testovaním dokumentov s jazykom HTML sa programátor presvedčí, či každý internetový prehliadač interpretuje obsah dokumentu správne. Správnosť zobrazovania internetových stránok by malo zabezpečiť aj dodržiavanie odporúčaní konzorcia W3C. Najviac práce s identickým vzhľadom v rôznych verziách internetových prehliadačoch vzniká pri použití kaskádových štýlov(CSS) a DOM.
Umením dobrého programátora je vytvoriť identicky zobrazovaný web pre každý z najpoužívanejších internetových prehliadačov. Súčasťou internetových stránok sú často aj skripty a rozširujúce prvky, ktoré robia weby viac interaktívnymi. Medzi najčastejšie používaný skriptovací jazyk v dokumentoch HTML vrátane XHTML patrí JavaScript. Pre dynamické generovanie webu, pokročilejšie funkcie a prácu so súbormi a databázami, je nutné prejsť na niektorý zo serverovo orientovaných programovacích jazykov, ako sú napríklad PHP alebo ASP.

Záver

Jazyk HTML je základným kameňom pre tvorbu internetových stránok. Bez znalostí HTML nie je možné efektívne študovať nadväzujúce technológie, medzi ktoré patria CSS, JavaScript, DOM, AJAX alebo PHP.
Autor: Matej Lednár
Dátum: 19.12.2012
Kategória: HTML
Značky: xhtml, programovanie, html


HTML,XHTML,programovanie,HTML
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších