×
Vytvárame riešenia

Test lepidiel Pattex FIX vs Pattex ONE FOR ALL

Tento článok vznikol trochu netradične, keďže som sa rozhodol napísať skúsenosti s lepidlami Pattex FIX a Pattex ONE FOR ALL. Všetko to začalo lepením plastových garníž do výklenkov okna.
Keďže som mal doteraz veľmi dobré skúsenosti s lepidlom Pattex FIX, rozhodol som sa ho aplikovať aj na lepenie plastových garníž. Ešte v minulosti som použil toto lepidlo na nalepenie zrkadla do kúpeľne, nalepenie číslic na fasádu domu (číslo domu), nalepenie bezpečnostných zariadení či háčikov pre vytrážky, kde pôvodné lepidlo vplyvom vysokých teplôt stratilo účinnosť.
Obrázok: Lepidlo Pattex FIX.
Lepidlo Pattex FIX.
S výsledkami lepidla som bol spokojný, aj keď doba kedy lepidlo skutočne predmet držalo bola dosť dlhá cca 30 minút a viac. Na základe kladných skúseností som sa rozhodol použiť toto lepidlo aj na lepenie plastových garniží.
Obrázok: Výklenok okna
Výklenok okna
Pre zabezpečenie stability a zamedzenie pohybu predmetov som použil teleskopické podpery. Lepidlo som nechal aplikovať viac ako 2 hodiny. Po tejto dobe som išiel podpery dať dole. Ako prvé som lepil krátku cca 1m širokú garnižu. No na moje prekvapenie, po uvoľnení poslednej (tretej) podpery mi celá garniža spadla. Absolútne sa nič nechytilo, len zostali mokré fľaky vo výklenku.
V tomto momente ma chytila frustrácia, keďže jediná možnosť ako uchytiť garnižu je lepenie. Strop vo výklenku totiž nemám murovaný ani betónovaný, ale mám tam oceľové platne, do ktorých mi neodporúčali vŕtať.
Po tejto negatívnej skúsenosti som utekal do nemenovaného hobby obchodu a začal som hľadať riešenie. Vysvetlil som situáciu predavačovi, no ten ma najskôr nesprávne pochopil a odkázal ma na špecializované predajne. Keďže som človek, ktorý si rád overuje komunikačný šum a problém som si ešte pred tým nafotil, po ukázaní čo chcem mal predavač lepší prehľad a odporučil mi Pattex ALL FOR ONE.
Obrázok: Lepidlo Pattex ALL FOR ONE
Lepidlo Pattex ALL FOR ONE
Tento silnejší pán vraj keď ho použil a chcel po pár minútach danú vec odlepiť, nepomohla ani jeho celá hmotnosť na odlepenie. Vraj sa na to zavesil. Žiaľ už si nepamätám čo to bolo. Po týchto slovách sa mi vynorila nová nádej na úspešné nalepenie plastových garniží.
Po príchode domov som začal lepiť prvé garniže, najskôr som nechal lepidlo schnúť dve hodiny a modlil sa aby garniža nespadla. Neskôr som už čakal iba 30 minút, keďže lepidlo fungovalo naozaj výborne. Ale mal som jeden prípad, kedy sa mi jeden kraj neprichytil kvalitne ale zvyšok držal tak pevno, že garniža nespadla. Do priestoru, ktorý som mal k dispozícii som dal znova lepidlo, zaistil podperou garniža už držala poriadne.
Sila lepidla Pattex ALL FOR ONE sa ale ukázala pri lepení 3,5 metrovej garniže zloženej z dvoch kusov vo výške troch metrov. Tento proces bol veľmi náročný a prvé uchytenie nebolo úplne ideálne. Bolo potrebné jednu podperu upraviť za veľmi rýchly čas, aby sa garniža nezlomila. No nakoniec všetko dopadlo dobre, pretože za ani nie minútu mi časť, ktorú som držal a potreboval pustiť aby som opravil chybné uchytenie držala tak pevne, že som sa pomohol venovať oprave nalepenia druhého konca. Bez tohto rýchleho uchytenia by sa mi zrejme celá lišta - spoj zlomil a mohol som mať ďalší problém na svete. Aj keď tento problém mi žiaľ spôsobila moja pomocná sila, ktorá mala inštrukcie nehýbať, že to idem opraviť, no jej hyperaktivita spôsobila skoro katastrofu nebyť toho, že Pattex na mojej strane sa ukázal v plnej sile.

Pattex FIX vs Pattex ALL FOR ONE

Z hľadiska lepšieho a rýchlejšieho uchytenia materiálu je z môjho pohľadu lepší Pattex ALL FOR ONE. Nevýhodou je, že sa predáva v kartuši a je preto potrebné dokúpiť aj výtlačnú pištoľ. Z tohto pohľadu je investícia do tohto lepidla takmer dvojnásobná. Pattex FIX je celkom dobrý, ale ako poznamenal predavač, je to len sekundové lepidlo. Moje skúsenosti s ním nie sú úplne najlepšie, lebo ťažké predmety treba veeeľmi dlho držať, aby sa už nehýbali. Ako príklad uvediem uchytenie zrkadla, kde sme dali polystyrén pod zrkadlo, no to sa svojou váhou aj tak posunulo nižšie a to sme zrkadlo držali viac ako pol hodinu a točili sa okolo neho traja aby bolo na mieste.
Lepidlá radu Pattex ALL FOR ONE sa delia na viacero typov. Ja som mal High Tack. Okrem tohto typu sú aj Crystal, Universal a Express. High Tack má okamžitú priľnavosť 350kg/m2, Crystal sa vyznačuje priehľadnosťou, Universal je určené na rôzne typy povrchov a Express má učinnosť už po 20 minútach.

Záver

Na základe uvedenej skúsenosti už budem kupovať len Pattex ALL FOR ONE. Má vyššiu účinnosť a rýchlejšie drží predmety. Ak máte pozitívne alebo negatívne skúsenosti s lepidlami Pattex, podeľte sa o ne prostredníctvom komentára. Na záver dávam do pozornosti aj lepidlá MAMUT, ktoré papierovo majú lepšie vlastnosti no sú aj o niečo drahšie. MAMUT GLUE TOTAL mi aplikovali na terasu, kde pôvodné lepidlo sa rozpadlo a toto by malo vraj vydržať. Porovnať to neviem, nakoľko okrem lepidla boli pre istotu použité aj dodatočné šróby, takže terasa zatiaľ drží.
A ešte úplne na záver uvediem, že na trhu je aj lepidlo TYTAN, ktoré podľa propagovaných vlastností je lepšie ako MAMUT a tuhne extrémne rýchlo. Žiaľ chceli sme tieto vlastnosti aplikovať na poškodenej lište, ktorá bola naštiepená a toto štiepenie sme chceli sceliť lepidlom. Žiaľ sila materiálu ktorá vytvárala štiepenie bola nad schopnosti tohto lepidla a tak sa nám vzniknutú medzeru, resp. časti, ktoré boli od seba tlakom a deformáciou materiálu oddelené nepodarilo lepidlom spojiť späť k sebe.


Dom a záhrada,Pattex,Pattex FIX,Pattex ONE FOR ALL,lepidlo,test,MAMUT GLUE TOTAL,TYTAN
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších