Viacero používateľov starších verzií operačného systému Windows zaujíma, či sa oplatí prejsť na novú verziu s označením Windows 8. V tomto príspevku predstavím zopár mojich skúseností s týmto operačným systémom. Pre tých, ktorí sa chcú oboznámiť s Windows 8, odporúčam vyskúšať ho najskôr v niektorom z virtuálnych prostredí (napr. Virtual Box).
Čo používateľ vo Windows 8 nenájde
Prvou zmenou je odstránenie ponuky Štart. Náhradou zaň môže byť zoznam aplikácií na úvodnej obrazovke, vhodná štruktúra vytváraných adresárov a práca s prieskumníkom (File Explorer) či vytváranie priečinkov na ploche a postupne do nich vkladať príslušné ikony (napr. aplikácie, hry a podobne). Ďalšou alternatívou sú aplikácie tretích strán, ktoré vytvoria ponuku Štart, pričom niektoré z nich sú aj zadarmo, napríklad Pokki. Keďže používateľ má väčšinu aplikácií, ktoré používa na ploche alebo a v paneli úloh, absencia ponuky Štart by nemala byť žiadnou prekážkou. Ďalšou výraznou zmenou, ktorú môže používateľ pocítiť, je absencia miniaplikácií. Tá môže byť nahradená prostredníctvom dlaždíc na úvodnej obrazovke. Napríklad dlaždica Počasie po kliknutí ponúka podrobné informácie, ktoré používateľ oveľa viac ocení, ako informácie z miniaplikácie. Nevýhodou je, že tieto informácie nemá používateľ na pracovnej ploche a musí sa prepnúť do úvodnej obrazovky.
Čo používateľ vo Windows 8 ocení
Väčšina funkcií a aplikácií je rovnaká alebo zlepšená ako vo Windows 7 či Windows Vista. Jedinou zmenou môže byť spôsob ako sa k nim dostať. Príkladom môže byť vypnutie počítača alebo menu nastavenie počítača. Veľkým prínosom je rýchly štart. Kým vo Windows 7 mi trval štart približne 60 sekúnd, teraz mi trvá približne 22 sekúnd (s použitím SSD). Ďalším prínosom môže byť krajšie používateľské prostredie či možnosť mať panel úloh (Taskbar) na viacerých obrazovkách.V rámci mojich skúseností ma potešila skutočnosť, že niektoré nežiadúce efekty z Windows 7 sa vo Windows 8 už neprejavujú. Príkladom je aplikácia PhotoFiltre Studio X, ktorá často nedovoľovala prepnutie na iné okno či konečne funkčný FTP klient v aplikácii Unreal Commander.
Na čo si dať pozor
V prvom rade je potrebné si overiť či používané aplikácie a hardvér sú podporované aj vo Windows 8. Skúsenosti s používaním aplikácií vo Windows 8 sú uvedené napríklad na stránke Windows Compatibility Center. Z mojich osobných skúseností vo Windows 8 som mal problémy s nasledujúcimi hrami.
Ghost Recon Online
Ghost Recon Future Soldier
Need for Speed World
Sniper Ghost Warrior
Battlefield Play 4 Free
Battlefield Heroes
Všetky hry našťastie idú spustiť. Problémom je ovládací panel NVIDIA. Ak si používateľ definuje vlastné nastavenie pre grafickú kartu, môže týmto spôsobiť, že uvedené hry nebude možné spustiť. Preto je potrebné nastaviť východiskové nastavenie cez tlačidlo Restore a detaily si radšej definovať v hre alebo skúšať, čo je možné nastaviť v NVIDIA ovládacom paneli tak, aby to nemalo negatívny vplyv na ostatné aplikácie. Pri niektorých hrách, ktoré vyžadujú pre spustenie internetový prehliadač, je potrebné spustiť prehliadač v režime ako Administrátor.
Záver
Pri rozhodovaní o prechode na Windows 8 je potrebné si v prvom rade overiť, či všetky dôležité aplikácie a používaný hardvér sú určené aj pre nový operačný systém. Asi nikoho nepoteší, ak aplikácie, za ktoré dal používateľ stovky eur, nebude môcť používať. Asi najlepšia rada je, ak som spokojný so súčasným operačným systémom, nie je dôvod na jeho zmenu. Každá zmena operačného systému môže priniesť problémy, s ktorými sa vôbec nepočítalo a používateľ to môže neskôr ľutovať. V mojom prípade som zápasil s množstvom problémov, ktoré som aj vďaka podpore z Microsoftu nakoniec vyriešil a momentálne s aplikáciami už nemám problémy. Dúfam, že tento stav potrvá čo najdlhšie.3.3.2013 (aktualizované 7.3.2013), Matej LednárKategória: WindowsWindows,Windows,softvér,inštaláciaŽiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.