×
Vytvárame riešenia

Načo si dať pozor pri kúpe nabíjateľných batérií

Tento týždeň som sa rozhodol pre kúpu nabíjačky pre špeciálne batérie CR123A. Keďže s batériami pracujem už veľmi veľa rokov, mal som o nich celkom dobrý prehľad, keďže som ich aj niekoľko rokov obstarával. No prvý krát ma prekvapilo, že batéria nie je ako batéria.
Nabíjačku a kúpené batérie si môžete pozrieť vo videu Unboxing - 2-bay CR123A battery charger with 2 batteries 3.0V 650mAh. Ako prvé vás určite zarazí, že jeden typ batérie môže mať rôzne napätia. Štandardne je iba rôzna kapacita, no napätie zostáva nemenné. Druhý problém nastal, že doteraz som do zariadenia používal nenabíjateľné batérie CR123A s 3V. Na stránke výrobcu som ale našiel v originálnom príslušenstve pre moje zariadenia nabíjačku s 3.7V akumulátormi.
To bol prvý šok, že som teraz nevedel, či som používal správne CR123A batérie. Ale keďže zariadenia fungovali, tak som to teda už ďalej neriešil. Začal som skôr riešiť, či mi 3.7V zariadenia nezničí. Ako ďalší problém, čo ma už úplne prekvapilo, bolo že batérie KEEPOWER 3.7V 700mAh boli vyššie ako štandardné CR123A. Za túto skutočnosť môže ochranný integrovaný obvod proti prebitiu a vybitiu.
Kvôli väčším rozmerom som nebol schopný dané zariadenie správne zatvoriť a vplyvom tlaku hrozilo vylomenie krytu. V rámci komunikácie s dodávateľom som dostal informáciu, že zrejme výrobca tejto batérie ráta, že pružinový kontakt umožní vloženie aj tejto veľkosti, no ako sa ukázalo, tak tomu nie je.
Ďalší problém pri väčších rozmeroch batérií podobne ako pri zariadeniach vzniká, ak nabíjačka má minimálnu možnosť nastavenia kontaktov. V takomto prípade batériu buď do nabíjačky nevopcháte alebo môže dôjsť k poškodeniu kontaktov. To sa stalo aj v mojom prípade, kedy som musel jeden kontakt "vytiahnuť" aby začal opäť trochu pružiť. Dúfam, že nabíjačka bude pri ďalšom nabíjaní fungovať a nebudem musieť reklamovať aj nabíjačku.

Záver

Na základe tejto skúsenosti odporúčam nákup nabíjačiek, ktoré majú pružinu, ktorá vďaka posuvnému mechanizmu alebo pružnosti vie umožniť vložiť batériu s neštandardným rozmerom. Čo sa týka rozmerov batérií, ak je to možné, tak porovnať rozmer nenabíjateľnej batérie s nabíjateľnou. Asi len takto sa dá predísť problémom, ktoré teraz musím riešiť. Teda výmena batérií za 3.0V, skúška či 3.0V bude fungovať, či nabíjačka nie je poškodená kvôli ťažkému vkladaniu a vyberaniu batérií a či nakoniec nebudem musieť všetko vrátiť, ak mi 3.0V batérie nebudú fungovať, keďže iné 3.7V batérie dodávateľ nemá v ponuke.


Elektronika,batéria,napätie,prúd,kapacita,rozmery,typ,obvod,akumulátor,nabíjačka,KEEPPOWER,3.0V,3.7V,650mAh,700mAh
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších