×
Vytvárame riešenia

Na čo si dať pozor pri študovaní programovacích jazykov

Na trhu je množstvo odborných titulov zaoberajúcich sa rôznymi programovacími jazykmi. Medzi ne patria aj jazyky CSS, JavaScript, PHP, HTML, XHTML a ďalšie. Žiaľ autori vo väčšine prípadov nesprávne uvádzajú príklady a zápisy z komplementárnych jazykov. Kým autor je odborne zdatný problematike, ktorá je podstatou knihy, zápisy z iných jazykov sú veľmi často nepresné alebo zastarané. Tento jav je vidieť nielen v publikáciách od českých autorov, ale aj v zahraničných publikáciách, ktoré boli preložené a sú na našom a českom trhu.
Ak napríklad autor píše o jazyku PHP, v publikácii uvádza aj zápisy z jazyka HTML prípadne JavaScriptu. Podobne to je pri jazykoch HTML, JavaScript alebo CSS. V rámci jazyka HTML sú veľmi často demonštrované príklady zastaranej verzie HTML 4.0. V súčasnosti sa používa verzia HTML5, prípadne XHTML 1.1. Všetky ostatné verzie sú už zastarané a takéto zápisy by sa už nemali používať. Navyše jazyk XHTML má veľmi striktné pravidlá jazyka XML, takže aj keď príklad sa zobrazí správne, nie je validný. To môže spôsobiť problém pri parsovaní dokumentov a ich spracovávaní ako formátu, resp. fragmentu XML. Ak súbory s jazykom HTML nebudú použité ako XML, potom je vhodné sa držať pravidlami písania dokumentov HTML5.
Značky jazyka HTML často bývajú veľkými písmenami, prázdne (nepárové) elementy nie sú správne zakončené, aj keď verzia HTML 5 takýto spôsob podporuje, ale pri práci s XML vznikajú problémy prípadne elementy nie sú správne umiestnené (v obsahových elementoch). Používajú sa zastarané a v jazykoch XHTML a HTML5 už nepodporované elementy a atribúty, ako aj zápisy typu bad practices.
Obrázok: Príklad z knihy o jazyku PHP 6 - rok vydania 2012.
Príklad z knihy o jazyku PHP 6 - rok vydania 2012.
Ďalším veľmi zlým prístupom je skutočnosť, že keď autor predstavuje konkrétny programovací jazyk, výsledkom je publikácia mixujúca viacero technológii dokopy a navyše so zle uvádzanou terminológiou. Čitateľ tak v nádeji, že sa naučil jeden programovací jazyk má poznatky z časti daného jazyka a mixu súvisiacich technológií. Pri jazyku HTML často nie je uvedená verzia, ktorá je v knihe predstavená a navyše je mixovaná s jazykmi CSS, JavaScript a DOM. Čitateľ tak nevie ani jeden jazyk na dostatočnej úrovni a navyše si často myslí, že zápisy z iného jazyka patria jazyku, ktorému sa publikácia primárne venuje.
A takto sa dá pokračovať ďalej. Stačí si vziať akúkoľvek publikáciu až na zopár výnimiek o jazyku JavaScript a čitateľ má mix rôznych technológií, medzi ktoré patria HTML, CSS. JavaScript, XML, AJAX, DOM, BOM, JSON, prípadne miesto výuky jazyka JavaScript ho autor učí funkcie a metódy niektorého z frameworkov. Výsledkom je, že čitateľ sa zväčša nenaučí ani jeden z jazykov na dostatočnej úrovni. V publikáciách chýbajú často dôležité časti zamerané na patterny, good practices, bad practices, naming conventions či coding style.

Záver

Pri výbere publikácii treba brať v prvom rade do úvahy rozsah obsahu a porovnať ho so špecifikáciou príslušného jazyka. Čitateľ tak získa obraz, do akej hĺbky sa publikácia v skutočnosti venuje danému jazyku alebo sa zamerať na to čo je cieľom knihy. Na záver odporúčam čítať recenzie čitateľov a ich názory na danú publikáciu. Niekedy ju môžu čítať aj ostrieľaní programátori, ktorí často objektívne zhodnotia celkovú kvalitu knihy.


HTML,programovanie,JavaScript,CSS,XHTML,HTML
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších