×
Vytvárame riešenia

Na čo dávať pozor pri vertikutácii

Vertikutácia na rozdiel od kosenia si vyžaduje mať na pamäti niekoľko odlišností, ktoré môžu spôsobiť poškodenie vertikutátora, trávnika, alebo jeho súčastí. Pre začínajúcich "hospodárov" môžu byť nasledujúce rady užitočné, nakoľko je potrebné zmeniť rutinu od zaužívaného stereotypu kosenia trávy

Sieťka proti krtkom

Štandardne sa vertikutácia odporúča 2-3 milimetre do zeme. Ak je aplikovaná sieťka proti krtkom je potrebné dávať pozor aby sa pri vertikutácii nepoškodila. Správnu hĺbku vertikutácie si je vhodné odsledovať, napríklad ako vyzerá odpad, či nie je hĺbka prinízka alebo privysoká.

Opotrebovanie nožov vertikutátora

Pri častom používaní vertikutátora netreba zabúdať na fakt, že sa nože obrusujú, čím sa zmenšuje ich veľkosť. Takže časom nastavená hĺbka napríklad 2 centimetre už nemusí reálne stačiť, keďže zárez bude v menšej hĺbke. V takomto prípade bude potrebné na stroji nastaviť väčšiu hĺbku a počítať s tým, že aktuálne nastavená hĺbka nezodpovedá už skutočnosti. Správnosť vertikutácie je potrebné opäť odsledovať v akom stave je spracovaná tráva.

Ostrekovače

Ak máte automatické zavlažovanie trávnika, treba dávať veľký pozor na ostrekovače. Skôr ako začnete vertikutovať, výrazne si označte všetky ostrekovače. V opačnom prípade môže prísť k ich poškodeniu. Nezabúdajte aj na ostrekovače v strede trávnika, nielen na okrajoch.

Nášlapáky

Aj keď sa to nezdá, stereotyp z kosenia môže spôsobiť, že tak ako s kosačkou chodíte cez nášlapáky, pôjdete rovnako aj s vetikutátorom. Preto treba myslieť na to, že vertikutujete, nekosíte a vyhnúť sa nášlapákom.

Záver

Ak máte ďalšie užitočné rady pre začínajúcich "hospodárov", podeľte sa o ne prostredníctvom komentára.


Dom a záhrada,vertikutátor,vertikutácia,prevzdušnenie,trávnik
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších