×
Vytvárame riešenia

Ako zistiť problémy s operačným systémom Windows

Pri práci s operačným systémom Windows môže občas dôjsť k reštartu alebo zobrazeniu modrej obrazovky (Blue screen) pričom používateľ často nevie čo sa stalo. Pre analýzu potenciálnej príčiny je možné použiť nástroje operačného systému.
Jedným z takýchto nástrojov je aj aplikácia Event viewer. Aplikácia sa spustí nasledovne.
1. Otvoriť okno Ovládací panel (Control Panel).
2. Kliknúť na položku Systém a zabezpečenie (System and Security).
3. Kliknúť na položku Nástroje na správu (Administrative Tools).
4. Kliknúť na položku Event viewer.
Ako vidieť pri treťom kroku, operačný systém Windows ponúka viacero nástrojov, ktoré slúžia na pokročilú prácu s operačným systémom.
Uvedený postup je určený pre operačný systém Windows 8. V starších verziách Windows sa môže postup trochu líšiť. Ale vráťme sa späť k aplikácii Event viewer. Aplikácia ponúka tri hlavné okná. My sa zameriame na ľavé okno, kde klikneme na položku Windows Logs. Pri problémoch s operačným systémom, kde príčinou môže byť aj nainštalovaný softvér alebo hardvér, je vhodné prezerať položky System a Application. Ich obsah sa zobrazuje v strednom okne.
Obrázok: Log po páde Windows 8 s Blue screen.
Log po páde Windows 8 s Blue screen.
Obrázok: Log po páde Windows 8 s Blue screen.
Log po páde Windows 8 s Blue screen.
Po zvolení niektorej z ponúkaných položiek sa v strednom okne zobrazí prehľad záznamov podľa času a dôležitosti. Po kliknutí na niektorý záznam sa v dolnej časti stredného panela zobrazia detaily. Príklady detailov sú uvedené na obrázkoch. V tomto prípade išlo o Blue screen, ktorý vznikol pri hraní hry Ghost Recon Online.

Záver

Na záver žiaľ musím poukázať na nedôslednosť Microsoftu, kde funkcia Event Log Online Help, ktorá má poskytnúť viac informácií o vzniknutej chybe, je nefunkčná. Výsledkom kliknutia na odkaz je Page Not Found. Chybu som už reportoval.


Windows,operačný systém,reset,reštart,error,log,event viewer,blue screen,control panel,ovládací panel,system,administrative tools
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

joshua 18.06.2013 07:49 hmm, klikol som na obrazok a rozbil sa mi cely layout stranky :) Chrome Version 27.0.1453.110 m
Autor 19.06.2013 20:55 Zrejme ste to nesprávne postrehol. Obrázok sa zobrazí v plnom rozlíšení, layout sa nemení, je zobrazený cez neho - prekrýva ho. Po opätovnom kliknutí sa zobrazí "článková veľkosť".
Autor 21.06.2013 23:39 Aktuálna verzia Google Chrome obsahuje bug, ktorý by mohol zodpovedať vami popisovanej chybe. Bug bol dnes reportovaný. Podobný bug už raz Google Chrome obsahoval a bol odstránený. Predpokladám, že rovnaký scenár bude aj v tomto prípade. Ďakujem za informáciu.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších