×
Vytvárame riešenia

Ako nastaviť termostat E92.716 od firmy HVAC CONTROLS

Na Slovensku ako býva zvykom sa síce vo veľkom predáva množstvo elektroniky, no manuály sú často na veľmi slabej úrovni. Používateľ sa dozvie len základné informácie a funkcie, ale to ako sa s daným produktom pracuje už uvedené nie je, alebo je návod tak stručný, že používateľ nie je schopný danú funkcionalitu nastaviť.
V tomto článku sa zameriam na termostat E92.716 od firmy HVAC CONTROLS pre podlahové infra kúrenie.
Obrázok: Termostat E92.716.
Termostat E92.716.

Nastavenie hodín a dňa

Ak som správne pochopil, v termostate sa nastavuje len aktuálny deň a hodiny. Nedefinuje sa dátum. Teoreticky by to malo stačiť, keďže teplota sa definuje buď zvlášť pre pracovné dni alebo potom pre víkend a to sobotu a nedeľu.
Pre nastavenie aktuálneho času a dňa v týždni je potrebné na 5 sekúnd podržať ikonu hodín. Ako prvé sa nastavujú minúty, potom hodiny a nakoniec deň v týždni. Potvrdenie sa vykonáva stlačením ikony hodiny.

Zobrazenie času a hodín

Za normálnych okolností používateľ vidí aktuálnu teplotu a teplotu na akú má byť miestnosť zohriata. Stlačením tlačidla kniha sa prepína manuálny režim a naprogramovaný režim. Manuálny režim je indikovaný ikonou ruka (oblúk s tromi čiarkami) a naprogramovaný režim ikonou hodiny. Pri naprogramovanom režime je v hornej časti aktuálna teplota a v dolnej časti sa prepína aktuálny čas a nastavená teplota pre daný čas. Zmenu teploty je možné vykonať podľa inštrukcií nižšie.

Nastavenie vyhrievania pre jednotlivé dni - naprogramovaný režim

Pre programovanie - detailnejšie definovanie spôsobu ohrevu miestnosti, slúži ikona knihy a jej podržanie 5 sekúnd. Najprv sa nastavujú dni v týždni - teda pracovné dni. Používateľ má pre pracovné dni 6 základných časov, ktorým priraďuje teplotu. Čas je možné šípkami zmeniť rovnako ako teplotu. Zmeny sa potvrdzujú ikonou kniha.
Víkend má len dva časy. A to pre noc a pre deň. Možno by sa aj tu zišlo detailnejšie nastavenie, ale čo už. Výrobca predpokladá, že asi ľudia bývajú v tom čase doma. Jednotlivým časom zodpovedajú ikony slnko (ráno), domček so šípkou von (odchod do práce), domček s príborom a šípkou dnu (doobedie), domček s príborom a šípkou von (poobedie), domček so šípkou dnu (príchod z práce), mesiac (noc). Pre víkend sú len dva režimy, denný (ikona slnko) a nočný (ikona mesiac).

Okamžité nastavenie teploty

V prípade, že vám aktuálne vykurovanie nevyhovuje, je ho možné okamžite zmeniť cez šípky hore a dole. Predpokladám, že takto nastavená teplota platí len po najbližší čas, ktorý ma priradenú teplotu. Teda ak je nastavené pre 15:00 23 stupňov a o 13:00 sa zmení manuálne teplota na 20 stupňov, tak táto zmena bude platná len do 15:00. Ako som neskôr zistil, stlačením ikony kniha sa nastaví manuálny režim (ikona ruka). V tomto režime reaguje okamžité nastavenie teploty bez ohľadu na to, ako je termostat naprogramovaný.

Ďalšie zaujímavosti

Predajca odporúča používať manuálny režim. Teplota by sa nemala nastavovať podľa stupňov Celzia, ale podľa pocitu tepla. Termostat nemeria teplotu vzduchu, takže teplota na termostate je odlišná od teploty na digitálnych teplomeroch (napr. meteostanice). Preto sa napríklad teplota 23 stupňov môže zdať nedostatočná, alebo až príliš vysoká.
Termostat má aj expertný mód. Aktivuje sa pri vypnutom stave. Treba stlačiť zapnutie súčasne s ikonou kniha. Niektoré nastavenia sa nesmú zmeniť. Medzi zaujímavé nastavenia patrí kalibrácia teploty, spínací interval, nastavenie režimu dňa, výber čidla, alebo resetovanie nastavení. Pri kalibrácii teploty som si prehrial dom, lebo som teplotu nastavil podľa digitálneho teplomera. Ako som už spomínal, teplomer v termostate funguje inak a navyše ak je umiestnený v stene, berie aj teplotu obvodového múru. Preto asi najzaujímavejšie je len výber čidla, podlahové alebo priestorové, ktoré je umiestnené v termostate. Na odporúčanie predajcu som si nakoniec nastavil priestorové čidlo a manuálny režim.

Záver

Dúfam, že vám tento návod pomohol a ak máte ďalšie informácie, ako s týmto termostatom pracovať alebo nejaké tipy na čo najefektívnejšie nastavenia termostatu, podeľte sa o ne prostredníctvom komentára.


Hardvér,termostat,hvac controls,nastavenia,heatflow
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších