×
Vytvárame riešenia

Ako inštalovať Windows 8 na notebooky s technológiou Intel RapidDrive

S príchodom novej verzie operačného systému Windows sa čoraz viac propaguje rýchly štart a používanie SSD úložných zariadení. No nie je SSD ako SSD. Príkladom sú notebooky rady Lenovo IdeaPad s technológiou Intel RapidDrive.
Notebooky rady IdeaPad môžu používať SSD ako cache-ovací disk. Prostredníctvom ovládača RapidDrive je klasický HDD spojený s SSD do jednej kapacity. A tu je problém. Toto spojenie je pravdepodobne vykonávané cez UEFI. Výsledkom je, že ak používateľ chce inštalovať napríklad operačný systém Windows, jeho inštalácia skončí neúspešne. Počítače IdeaPad s Intel RapidDrive technológiou a Windows 7 sa nedajú upgradovať bez toho, aby všetky dáta boli zmazané. Navyše pri klasickej inštalácii nie SSD je vôbec viditeľné a na hlavný disk nie je možné systém inštalovať.

Recovery DVD

Skôr ako začne používateľ s notebookom rady IdeaPad s Intel RapidDrive technológiou pracovať, musí si spraviť zálohu systému na DVD. V opačnom prípade pri havárii počítača mu pravdepodobne nezostane nič iné, len odniesť počítač do servisu. Postup zálohovania operačného systému je uvedený v manuáli.

Inštalácia Windows 8

Ak chce používateľ inštalovať upgrade Windows 8, je vhodné sa skontaktovať s podporou spoločnosti Microsoft. Túto činnosť netreba vykonať v prípade, ak má používateľ kúpenú plnú licenciu. V opačnom prípade bude musieť použiť kód, ktorý zabezpečí aktiváciu Windows na základe licenčného čísla pre upgrade. Kód sa zadáva do aplikácie msdt.exe.
Pred inštaláciou Windows 8 je potrebné na aktuálny systém stiahnuť aplikáciu Rapid Drive Tool. Aplikácia sa rozbalí do adresára C:\Drivers\RapidDrive. Následne je potrebné spustiť v adresári Tool súbor RapidDriveTool.exe. Treba počkať kým sa celá operácia neskončí. Potom je potrebné reštartovať počítač a začať bootovať Windows 8.
Teraz je už SSD viditeľné. Zväčša ide o Disk 0 Partition 2. Overte si to podľa uvedenej kapacity. Kliknite na SSD, stlačte Delete a následne New a potvrďte kapacitu. Teraz je už možné začať inštalovať operačný systém na SSD.
Po nainštalovaní operačného systému je potrebné spojiť SSD s HDD. Takže opäť treba inštalovať Rapid Drive Tool. Tentoraz sa ale spustí súbor setup.exe. Opäť treba čakať na dokončenie operácie. Môže to chvíľu trvať či chvíľami sa zdať, že aplikácia zamrzla. Po dokončení je potrebné reštartovať počítač. Teraz už by mal disk zobrazovať plnú kapacitu a nielen veľkosť SSD.

Upozornenie

V súčasnosti neinštalujte Energy Management zo stránok Lenovo. Ten z nepochopiteľných príčin "odpáli" SSD a ak nemáte recovery DVD, máte zrejme po počítači.

Záver

Rovnako ako je technológia Intel Rapid Drive dobrým sluhom môže byť aj zlým pánom. Podpora z hľadiska tejto technológie je na internete minimálna. Ak nemáte vytvorenú zálohu operačného systému, nerobte žiadne operácie ohrozujúce operačný systém. Čím neskôr zálohu vykonáte, tým viac DVD budete na zálohu potrebovať. Moja záloha má 4 DVD a to som ju spravil hneď v prvý deň práce s notebookom. Ako sa ukázalo, bola to moja záchrana pri inštalácii Windows 8.
Autor: Matej Lednár
Dátum: 3.3.2013
Kategória: Windows
Značky: inštalácia, windows, ssd, rapiddrive


Windows,inštalácia,Windows,SSD,RapidDrive
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Andrej 29.03.2013 13:11 Rad by som sa spytal, co znamena "odpáli" SSD. Fyzicky znici disk, alebo nebude pouzitelny do doby, kym sa znova vsetko nesformatuje? dakujem
Autor 29.03.2013 15:06 Ďakujem za otázku. Samozrejme nezničí ho, len ho zneprístupní, resp. dostane do stavu, kedy nenájde žiadne disky a jedinou možnosťou na komunikáciu s PC je len prostredníctvom DVD mechaniky, prípadne cez sieť alebo USB, ale túto možnosť som neskúšal. To znamená, že na formátovanie môžete zabudnúť, keďže žiaden disk nenájde. Jedinou možnosťou ako sfunkčniť počítač je začať bootovať z recovery DVD, ktoré vrátia počítač do funčkného stavu. V závislosti od počtu DVD trvá aj "oživenie" počítača. Pri 4 DVD je to približne 50 minút. Podľa správania to vyzerá, že sa pri obnove upraví aj UEFI.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších