×
Vytvárame riešenia

Už je na čase, aby prišiel ďalší pokles úrokových sadzieb

Každodenne čítam, aké sú nízke úrokové sadzby, ako banky plačú, že im klesajú zisky, do popredia sa dávajú negatívne úroky, len na Slovensku je stále všetko inak.
Síce máme hypotéky na najnižších úrokoch v celej histórii SR, no realita je taká, že sme vždy niekoľko rokov pozadu. Kým iné krajiny mali tieto sadzby úž dávno, k nám sa dostávajú iba teraz. A aj to so strašením, že lepšie už nebude.
Ja si myslím, že lepšie ešte bude. Do popredia idú negatívne úrokym a tak stále je tu priestor pre ďalší pokles úrokov. Hypotéky by sme mohli zažiť na úrovni 1 - 1,5%. No stále je tu veľký priestor na rýchlejší rast spotreby. A sem patria spotrebné úvery a lízingy.
Táto oblasť má z nepochopiteľných dôvodov ešte stále vysoké úrokové sadzby 9-13% či už p.a. alebo ako RPMN. Ak by úvery tohto typu klesli na 3-5%, predpokladám, že by to masívne rozhýbalo spotrebu na Slovensku. Do popredia by sa mohol dostať aj operatívny lízing a služby typu prenájom, nie vlastnenie.
Operatívny lízing by mal prínos v automobilovom priemysle, kde ak by boli rozumne nastavené platby (aj vďaka predĺženej dobe napr. na 5 - 6 rokov), táto služba by sa stala hitom. Každý chce mať to najlepšie a najnovšie a preto dávam tejto službe veľkú budúcnosť. Tiež by mohla napomôcť k masívnejšiemu predaju elektromobilov a k zníženiu ich cien.
Samozrejme okrem automobilov by sa mohli k operatívnemu lízingu pridať aj iné komodity. Ako bonus by na konci lízingu mohol mať nájomca predkupné právo k "lízovanej" veci.

Záver

Ďalší priestor pre podnikanie vidím v oblasti nájomných bytov. Absencia tejto služby, ktorá je populárna v zahraničí vytvára nové príležitosti. No pre širšie nasadenie tejto služby je potrebné najskôr legislatívne eliminovať čierne krátkodobé a dlhodobé podnájmy, ktoré berú nielenže prácu hoteliérom a vlastníkom nehnuteľností, ale aj znižujú ceny, vďaka čomu patrí tento segment do takzvaných "neatraktívnych" pre zamestnanie.


Blog,banka,úrok,úver,úroková sadzba
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších