×
Vytvárame riešenia

Prehrievanie notebooku môže spôsobovať zníženie herného výkonu

Už niekoľko týždňov vlastním notebook Lenovo Y510P a počas týchto horúcich dní, keď vonkajšia teplota neklesá pod 30 stupňov, som začal mať problémy pri hraní hry Ghost Recon online. Kým na notebooku Lenovo Y580 s grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 660M 2GB mi hra išla na plných detailoch plynulo, na novom notebooku som začal mať nehrateľné lagy. Výsledkom boli 5-10 sekundové sekania, pri ktorých bola hra priam nehrateľná.
Po komunikácii s podporou Ubisoftu bol výsledok, že hra nepodporuje Windows 8 a zrejme preto mi vznikajú lagy. Moc som tomu neveril, nakoľko už pred tým som riešil problémy s padaním hry a bola mi zaslaná rovnaká odpoveď, pričom išlo len o problém v nastaveniach NVIDIA control panela. Po testovaniach zaťaženia procesora Haswell som došiel k záveru, že ani nový procesor nebude dôvodom tohto rapídneho spomalenia výkonu.
Dôvodom tohto podozrenia boli špekulácia môjho kamaráta, že dochádza k nesprávnej synchronizácii vlákien, kde vraj túto časť vykonáva CPU a nie GPU. Trochu som mu veril, keďže mrzlo všetko naraz, grafika aj zvuk. No stále to nedávalo zmysel. Aj keď hry od Ubisoftu žiaľ nepodporujú SLI režim, nová grafická karta NVIDIA GeForce GT750M v notebooku Lenovo Y510P mala byť podľa výsledkov benchmarkov aj v single režime lepšia ako GTX 660M alebo minimálne aspoň na jej úrovni.
Ďalším zaujímavým faktom bolo, že používam špeciálnu gélovú chladiacu podložku pod notebook, ktorá mala zabezpečiť zníženie teploty notebooku. Z tohto dôvodu som prehrievanie vôbec nebral do úvahy. Dôvodom rozhodnutia pre pasívne chladenie bolo odstránenie hluku, ktorý vytvárajú ventilátory v aktívnych chladiacich podložkách. Notebook v režime šetrenia energiou je tak tichý, že zvuk ventilátorov by bol rušivým elementom.
Ale vrátim sa späť k problému s notebookom. Nakoniec, keď mi už lagy naozaj vadili, som spravil malý experiment. Pod notebook som dal pevnú dosku, ktorú používam na poznámky tak, aby pod ním prúdil vzduch. Zrazu mi hra Ghost Recon online išla v rozlíšení 1360 x 768 bez lagov. Týmto bola záhada lagov vyriešená. Tým, že sa notebook prehrieval, znižoval frekvencie GPU, čím dochádzalo k lagom. Hra bola ako tak hrateľná len pri nízkom rozlíšení. Tento jav (lagy) je možné reprodukovať, ak používateľ ide s batérie a v úspornom režime pre napájanie.
Pre zamedzenie prehrievania som sa rozhodol nakoniec investovať do aktívnej chladiacej podložky. Pasívna podložka pri herných notebookoch nie je dostatočne účinná aj keď pri notebooku Lenovo Y580 sa zdá, že bola postačujúca. Teraz používam chladiacu podložku Enermax CP003-B Aeolus Premium a dúfam, že už lagy budú minulosťou. Keďže mám podložku len prvý deň, prvý trojhodinový test hrania bez lagov v rozlíšení 1920 x 1080 s plnými detailmi bol úspešný.
V rámci testovania účinnosti ju chcem ešte vyskúšať na hre Ghost Recon Future Soldier, kde som musel tiež rapídne znížiť detaily. Je škoda, že Ubisoft nemá podporu pre SLI režím, nakoľko by som si chcel vychutnať Ghost Recon Future Soldier na plných detailoch podobne ako Battlefield 3 či Medal Of Honor Warfighter.

Záver

Ešte mi zostáva vyriešiť otázku, prečo sa mi v hre Sniper Ghost Warrior nedá pripojiť na servery pre multiplayer. Na Lenovo Y580 s Windows 8 mi hra išla bez problémov. Na novom notebooku Lenovo Y510p sa mi hra už nechce pripojiť na žiaden server. V prípade, že poznáte riešenie, podeľte sa oň prostredníctvom komentára.


Hardvér,chladenie,chladiaca podložka,Enermax,Lenovo,notebook,lag,Ghost Recon online,Ghost Recon Future Soldier
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších