×
Vytvárame riešenia

Pozor na Crawlery a Ajax

Už dosť dlhú dobu mám vytvorený projekt How to ... prostredníctvom AJAXu - asynchrónneho nahrávania dokumentov. Po neustálej analýze návštevnosti som zistil, že aj napriek rôznym odporúčaniam pre AJAX, takto vytvorené stránky nebudú nikdy vo vyhľadávačoch indexované.
Dôvodom je spôsob, ktorým vyhľadávače analyzujú dokumenty HTML. Obsah vkladaný cez JavaScript, a teda aj AJAX, nie je vôbec spracovaný. Spôsob ako bude stránka spracovaná a archivovaná crawlerom je možné vidieť na šikovnom nástroji s názvom Fetch as Bingbot v nástrojoch pre vývojárov Bing Webmaster. Podobný nástroj je aj v Google Webmasters pod názvom Fetch as Google.
Z tohto dôvodu je AJAX vhodné využívať len na obsah, ktorý nebude indexovaný. Ak chce niekto používať AJAX podobným spôsobom ako som to robil ja, v súčasnosti sa mu indexuje iba kostra (obálka) a hlavička stránky bez vložené obsahu. Na to aby bola stránka indexovaná aj s obsahom, musí byť už tak aj vygenerovaná na strane servera alebo vytvorená ako statický HTML súbor.

Záver

Nezostáva mi tak nič iné, len väčšinu generovania dokumentu HTML presunúť na stranu servera. Výhody, ktoré AJAX ponúka a boli využité v tomto projekte, tak budem musieť zredukovať. Spomalí sa generovanie výsledných stránok a namiesto plynulého vkladania obsahu do okna dokumentu bude stránka pri každej zmene znovu nahratá čo zvýši aj nároky na prenos dát.
Autor: Matej Lednár
Dátum: 6.1.2013
Kategória: Blog
Značky: html


Blog,HTML
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších