×
Vytvárame riešenia

Je dobrý nápad aby boli elektrické kolobežky v premávke?

Tento týždeň rezonuje téma, kde by osoby jazdiace na elektrickej kolobežke mali ísť do premávky a nepremávať sa medzi chodcami. Tí čo tento návrh predložili a schválili asi na kolobežke nikdy neboli. Tí čo na nich jazdia, tak sa vyjadrujú, že kolobežka nemá veľkú stabilitu a udržať sa na nej na rozbitých cestách nie je jednoduché.
Poďme si to ale prebrať podrobnejšie. Vychádzam z ciest v Bratislave. Časť ciest má poškodené krajnice alebo sú na nich tzv. „mačacie hlavy“, takže kolobežkár musí byť už v jazdnom pruhu. V takomto prípade vytvára aktívnu prekážku automobilom, keďže maximálna rýchlosť kolobežky býva zväčša 20 – 25km/h.
Ďalšou špecialitou všetkých ciest na Slovensku sú kanály a kryty vodovodných uzáverov. Týmto sa je potrebné na kolobežke vyhnúť, takže zmeniť smer jazdy, navyše veľmi často chýbajú kryty vodovodných uzáverov čo tiež znamená rýchlu zmenu smeru jazdy.
A teraz si to predstavte naživo. Vychádzam z osobnej skúsenosti. Ja osobne neviem do opačnej strany dať znak smeru zmeny jazdy rukou, nakoľko sa necítim v opačnom garde držania bicykla jednou rukou pri pomalšej jazde bezpečne. A čo ľudia na kolobežkách. Kolobežky nemajú smerovky. Skúšal už niekto vystrčiť ruku a riadiť kolobežku v 20 – 25km jednou rukou?
Vodiči často prekážky len obiehajú v rámci svojho jazdného pruhu. Napríklad aj cyklistov, idú bezpečne cca 50cm od cyklistu ale pritom sa držia vo svojom jazdnom pruhu. Čo sa stane, ak zrazu kolobežkár vystrčí ruku či zmení náhle smer jazdy pre dáku nerovnosť na vozovke? Zamyslel sa nad tým niekto?
Posledným dôležitým faktom je osvetlenie kolobežky. Osvetlenie kolobežky nie je určené do premávky a čo som pozeral, tak absentuje zadné svetlo. Ako vodič viem, čo narobí neosvetlený cyklista na ceste alebo ak má aj zapnuté svetlo, ktoré absolútne nie je vidieť, nehovoriac o zlom počasí.

Záver

Môj návrh je, že elektrické kolobežky by mali byť na cyklistických chodníkoch a nie na cestách. Ak sa budú kolobežkári pohybovať po chodníku, tak musia prispôsobiť jazdu a rýchlosť aktuálnym podmienkam. Ak by sa po chodníku pohybovali nebezpečným štýlom jazdy, môžu byť pokutovaní. Ak by takouto jazdou spôsobili „dopravnú“ nehodu, tak okrem pokuty im bude zabavená aj elektrická kolobežka.


Blog,elektrická kolobežka,doprava,cyklotrasy
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Autor 04.11.2019 21:41 Este doplnim, ze elektricke kolobezky nemaju spatna zrkadla, tazke vobec nemaju prehlad co sa deje za nimi.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších