×
Vytvárame riešenia

Ako zamedziť aby elektromobily umelo generovali zvuk

Som zástancom elektrických áut, no stále si pripadám pri článkoch typu "Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov", že sme niekde v stredoveku. Konečne sa môžeme okrem smogu zbaviť aj hluku a už sú tu ďalšie z môjho pohľadu nezmyselné návrhy, ktoré majú hluk vrátiť späť.
V súčasnosti každý kto ide vstúpiť na vozovku sa musí presvedčiť, či neprichádza dáke vozidlo. V súčasnosti je hluk z áut na takej úrovni, že často pri prechádzaní cez cestu neregistrujeme hluk prichádzajúceho auta, ale autá sledujeme očami. Preto dodatočné generovanie hluku nemá význam. Hluk negatívne vplýva na ľudí a najmä tých, ktorí bývajú na rušných uliciach. A práve elektromobily môžu túto nepriaznivú situáciu zmeniť.

Návrh riešenia

Ak chceme spraviť opatrenia na ochranu chodcov, tak namontujme do elektromobilov generátory signálu (wi-fi, bluetooth a pod.), ktorý zachytia mobilné zariadenia, fit náramky, prenosné prehrávače, smart hodinky a im podobné mobilné zariadenia. Podľa sily signálu / prichádzajúceho auta sa bude vykonávať odozva na takomto zariadení. Odozva môže byť v podobe vibrácie, čím je auto bližšie, tým budú vibrácie častejšie, alebo v podobe pípania či hlasovej správy o blížiacom sa aute (napr. zľava prichádza automobil, pozor auto a pod.)

Záver

Myslím si, že takéto varovanie cez predstavený spôsob je oveľa efektívnejšie a dokonca je komfortné aj pre nevidiacich či nepočujúcich.


Blog,elektromobil
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších