×
Vytvárame riešenia

A zase to parkovanie II

Po dnešných správach o parkovaní v Prešove som sa rozhodol naďalej rozvíjať myšlienku spravodlivého parkovania. V tomto prípade opäť poukážem na hlavné problémy, ktoré túto situáciu vyhrocujú, ale aj riešenia, ktoré by ich mali eliminovať.

Hlavné problémy

Nedávno som čítal, že developeri obchádzajú územné plány výstavbou apartmánových bytov. Tu je otázka, prečo kompetentný úrad takéto stavby povoľuje a prečo nie je možná výstavba normálnych bytov. Navyše novým problémom pri apartmánových bytoch je vraj obchádzanie povinnosti vybudovania povinných parkovacích miest, tak ako je to pri bytových jednotkách. Takto vzniká zahusťovanie a prílev nových áut bez zabezpečeného parkovania.
Ďalším problémom je, že všetky nové parkovacie miesta sa predávajú majiteľom bytov, takže vzniká rovnaký problém ako pri prenájme parkovacích plôch. Parkovať tam môžu iba majitelia alebo nájomcovia a výsledkom je, že 10 hodín je takéto miesto prázdne. Práve týchto desať hodín je čas, kedy majiteľ alebo nájomca ide autom do práce a na nákup a čas, ktorý by mohol na tomto parkovacom mieste parkovať niekto, kto v danom okolí prišiel do práce.

Riešenia

Mestá a obce by mali vydať vyhlášku alebo nariadenie, či poslanci schváliť zákon, kde sa musí povinne na jednu bytovú jednotku alebo apartmánový byt vybudovať 1,5 parkovacieho miesta, ktoré bude bezplatné a bez obmedzení. Zároveň môže developer vybudovať akýkoľvek počet platených parkovacích miest navyše.
Mestá a obce by mali prestať prenajímať parkovacie miesta. Parkovanie musí "rotovať" a nie že polovicu dňa bude parkovanie voľné, no zároveň nedostupné. Toto je veľmi zlý prístup, ktorý je potrebné zrušiť. To isté platí aj o vytvorení parkovacích zón vo veľkých mestách. Je absurdné aby každá mestská časť mala vlastný systém parkovania. Výsledkom je stav, že každý aj tak musí zaplatiť dva krát. Raz za rezidentné parkovanie a druhý krát za parkovanie v práci.
V tomto prípade je potrebné vytvoriť jednotné parkovanie pre všetky mestské časti a brať ich ako jednu rezidenciu, aby sa ľudia mohli presúvať v rámci mestských častí ako rezidenti bezplatne.

Záver

Ak máte zaujímavé a rozumné návrhy pre spravodlivé parkovanie, podeľte sa o ne prostredníctvom komentára.


Blog,parkovanie
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších