×
Vytvárame riešenia

A zase to parkovanie

Dovolím si opäť otvoriť nepopulárnu tému parkovanie. Opäť mám na túto tému nový pohľad. Ako prvé hneď na úvod chcem upozorniť, že pre mimo bratislavských, ktorí bývajú v okolitých satelitoch nie je momentálne iná možnosť ako sa dopraviť do práce autom. A práve vďaka týmto ľuďom je v Bratislave viac parkovacích miest, keďže boli nútení si na vlastné náklady postaviť alebo kúpiť parkovacie miesta v nových obydliach, kým mesto a mestské časti predávali pozemky, zahusťovali plochy a nevyžadovali výstavbu bezplatných nových parkovacích plôch.
Navyše všetky úvahy o spoplatnení parkovania vychádzajú z toho, že nič sa nepostaví len sa to existujúce, čo tu je spoplatní. Tí čo takto myslia z môjho pohľadu by mali odstúpiť lebo nie sú kompetentní objektívne posudzovať realitu. Asi ťažko očakávať, že ľudia začnú predávať svoje autá, najmä ak je realitou, že auto keď vyjde od predajcu už stratilo desať percent z ceny.
Skôr ako sa nepostavia nové záchytné plochy, nezačnú budovať parkovacie domy a nevytvorí sa kvalitná integrovaná doprava s vlakmi do všetkých metských častí, tak akékoľvek spoplatnenie toho čo je zadarmo a mesto alebo mestská časť to pred nedávnom nevybudovala bude považované za neoprávnené obohatenie a výpalné. Navyše títo nekompetentní ešte chcú aby parkovanie zabezpečovala externá firma a nie mesto. A keďže sme na Slovensku, tak tu pôjde opäť iba o ďalší podvod a obohatenie sa vyvolených.
Navyše mestá ani mestské časti nedostali od voličov mandát na spoplatnenie toho, čo tu bolo roky zadarmo a to, že situácia je taká aká je, je len vinou tých, čo chcú zaviesť toto spoplatnenie. Kým nie je ľuďom ponúknutá kvalitná alternatíva, všetko ostatné je len proti ľuďom. A preto si myslím, že je už na čase tak ako v Košiciach či v Petržalke aktívne sa podieľať na rozhodovaní v kľúčových otázkach a jasne povedať nie na veci, ktoré idú proti obyvateľom a neoprávnene zvyšujú životné náklady.
My neplatíme starostov, primátorov a poslancov, aby nám dávali vyššie dane a vytvárali nové poplatky a pritom konajú nezodpovedne a vytvárajú škody, ktoré musíme my všetci vždy zaplatiť. Za to čo spôsobili by mali niesť zodpovednosť a ospravedlniť sa nám občanom a nie zdierať a tváriť sa, že nám chcú dobre.
Ale vrátim sa späť k riešeniam namiesto kritiky a pomenovania skutočných problémov a vinníkov, kvôli ktorým je situácia taká aká je.
Ak by malo prísť k spoplatneniu tak:
  • malo by sa začať odťahovaním áut, ktoré stoja viac ako 30 dní na rovnakom mieste.
  • mali by sa spoplatniť všetky firemné autá (osobné, dodávky, prívesy. úžitkové automobily, nákladné automobily), ktoré parkujú ďalej ako 800 metrov od sídla firmy.
Ak by sa malo spoplatniť parkovanie, tak:
  • len od pondelka do piatku a to v čase od 20:00 - 06:00
  • suma by mala byť za celú dobu od 20:00 - 06:00 a nie vysoká, súkromné vozidlá 2 EUR a firemné 4 EUR
A prečo takto. Cez víkendy zväčša problém s parkovaním nie je. A keďže veľa firiem podporuje flexibilnú pracovnú dobu, len vďaka ním tu nie totálny dopravný kolaps. Ľudia tak môžu chodiť neskôr do práce a vyhnúť sa ranným zápcham no zároveň musia neskôr odísť z práce, ísť nakúpiť, na návštevu, doniesť lieky a iné veci rodičom a starým rodičom a podobne.
Ak by sa stanovil čas napríklad od 18:00 do 07:00, vznikol by tu ešte väčší chaos a dopravná situácia by sa ešte viac zhoršila, lebo ľudia by chceli parkovať bezplatne a tak by všetci ráno išli na siedmu do práce o piatej z práce.
Žiaľ absencia metra je v Bratislave citeľná. Alternatívou by mohli byť električky, ich zrýchlenie a zrušenie zastávok aspoň každej druhej zastávky, keďže paralelne s električkou zväčša chodí viacero iných spojov. Ďalším krokom je vybudovanie a prepojenie jednotlivých mestských častí vlakom a v okolitých satelitoch vybudovať nové vlakové zastávky s veľkými monitorovanými odstavnými plochami.
Ešte raz chcem zdôrazniť a pripomenúť, že len vďaka tým, čo dnes každodenne dochádzajú z okolitých satelitov majú mestá tisíce parkovacích miest navyše. Bez nich by sa stala situácia neúnosnou a preto by mestá a mestské časti namiesto pýtania peňazí od týchto ľudí mali radšej každý deň verejne ďakovať, že ostatní mali v noci v meste kde parkovať.

Záver

Všetky príjmy z parkovania by mali byť zverejnené a z nich postavené parkovacie domy. A prečo parkovacie domy? V súčasnosti je hlavným dopravným prostriedkom osobný automobil. V budúcnosti to môžu byť segway, elektrický skateboard, kolobežka, bicykel alebo iný kompaktný dopravný prostriedok a tak už teraz treba stavať špeciálne trasy určené pre prepravné prostriedky budúcnosti. Taktiež nemožno vylúčiť vzdušnú prepravu prostredníctvom dronov čo bude mať za následok vyprázdnenie ciest a parkovísk. Zbúraním parkovacích domov môžu vzniknúť nové plochy pre parky a oddychové zóny. Navyše súčasné logistické služby umožňujú už rýchlu a lacnú dopravu akéhokoľvek tovaru vrátane potravín a pri dobre vybudovanej MHD ľudia už nebudú mať dôvod všade chodiť iba autom.
Základom je poskytnúť kvalitnú dopravnú alternatívu no spoplatnenie parkovania ňou určite nie je.


Blog,parkovanie
Žiadna časť tohto článku nesmie byť reprodukovaná bez uvedenia autora a URL na túto stránku.
Viac informácií nájdete v sekcii O projekte.

Komentáre

Článok neobsahuje zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Meno (povinné)
Web
Správa (povinné)
Odoslať
Od najnovších